Ангіна у дітей: як запобігти та боротися із захворюванням?

Сезон загострення гострих респіраторних захворювань, знижений імунітет і постійний контакт дитини з іншими дітьми в школі, позаурочних заняттях або під час ігор найчастіше призводить до вірусного або бактеріального зараження. Захворювання, які виникають на тлі вірусної або бактеріальної інфекції — різноманітні. Наприклад, ангіна в дітей. Як розпізнати захворювання і чим лікувати найефективніше, поговоримо в цій статті.

Що таке ангіна?

Ангіна в дитини в 1 рік і старших дітей проявляється гострим запаленням мигдаликів через зараження і розмноження в них збудників хвороби — бактерій або вірусів. До 25 % усіх випадків тонзиліту в дітей — зумовлені бактеріальною інфекцією і потребують антибіотикотерапії. У 75 % — збудником виступає вірусна інфекція, за якої антибактеріальна терапія не показана.

Існує хибна думка, що захворіти на ангіну можливо через переохолодження або вживання великої кількості холодної їжі та напоїв. Насправді захворювання поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. А фактори, наведені прикладом вище, можуть стати лише причиною для зниження імунітету, що не справляється з інфекцією.

Зазвичай перебіг ангіни в дітей досить важкий і, з огляду на високу ймовірність бактеріальної інфекції, потребує термінової медичної допомоги. Оскільки несвоєчасне звернення до лікаря, якщо в дитини ангіна, може спровокувати ускладнення. Наприклад, перехід захворювання в складнішу та важковиліковну форму, яка потребує лікування в умовах стаціонару. У такому разі обійтися легкими препаратами не вдасться — педіатр буде змушений додати в терапію антибіотики або процедури для полегшення стану, наприклад, уколи та крапельниці.

Різновиди ангіни в дітей

Щоб розібратися, які види ангіни в дітей бувають, треба вивчити основні поняття про ангіну і визначити найчастіші види. У медичній практиці педіатри найчастіше діагностують такі типи ангіни:

 • Катаральна ангіна в дітей. Характеризується різким і гострим початком хвороби, який проявляється зайвою сухістю в роті, першінням у горлі та сильним болем, що посилюється під час розмови та ковтання. Також цей вид хвороби можна розпізнати за підвищенням температури тіла не нижче 37,2 С°, а пікове значення може досягати 39°С і вище. Також хвороба відрізняється особливим важким станом організму — млявістю, розбитістю, втомою. Дитина може скаржитися на сонливість і занепад сил.
 • Фолікулярна ангіна в дітей. Зазвичай подібний вид ангіни починається відразу з високої температури до 39 С° і сильного болю в горлі, який може віддавати у вухо під час ковтання слини. Під час огляду лікар виявляє білі або жовті крапки на гландах, збільшення лімфовузлів у розмірах. Також малюк може скаржитися на дискомфортні больові відчуття в попереку, діарею та нудоту. Такий стан пояснюється інтоксикацією організму й потребує термінового звернення до педіатра або швидкої допомоги, якщо стан дитини стрімко погіршується.
 • Лакунарна ангіна в дітей. За симптомами захворювання лакунарна ангіна схожа на фолікулярну — починається з високої температури, проглядається наліт на гландах і збільшення лімфовузлів. Характерною відмінністю є складніший і довший перебіг хвороби — приблизно 7 днів і довше.

Визначити вид ангіни в домашніх умовах практично неможливо. Для цього краще звернутися до лікаря за кваліфікованою консультацією та медичною допомогою. Лікар призначить необхідні аналізи, проведе очний огляд і діагностику, щоб скласти правильну клінічну картину. І тільки потім, на основі конкретних індивідуальних даних, педіатр складе дієвий план лікування.

Причини та симптоми ангіни в маленьких дітей

Раніше ми розповіли, що головною причиною ангіни в дітей є бактеріальна, грибкова або вірусна інфекція. Тепер розглянемо про збудників захворювання детальніше. Лабораторні аналізи підтверджують наявність β-гемолітичного стрептокока групи А або стафілокока, аденовірусів 1–9 типів, грибів роду Candida у зразках. Саме ці представники патологічної мікрофлори найчастіше призводять до розвитку ангіни.

Особливо схильні до зараження діти, які мають проблеми з імунітетом і хронічні запалення в порожнині рота або носа, а також нещодавно травмували гланди.

Якщо йдеться про симптоми хвороби в дітей, то лікарі відзначають такі загальні прояви:

 • підвищена температура тіла до 39 С°;
 • сильний біль у горлі, першіння;
 • набряклість і почервоніння мигдалин;
 • збільшені лімфовузли;
 • гнійний наліт на лакунах (у разі гнійної ангіни);
 • слабкість організму, ознаки інтоксикації.

Треба зазначити, що ознаки ангіни в однорічної дитини можуть трохи відрізнятися від типової симптоматики в старших дітей. Наприклад, батьки можуть відзначати нетипову поведінку малюка — сильне занепокоєння, відмову від їжі та пиття, різкий плач під час нічного сну. Як правило, такі прояви можуть свідчити про початкову стадію розвитку захворювання.

Якщо в дитини відзначається дві та більше ознак розвитку ангіни, потрібно якомога швидше звернутися до педіатра за кваліфікованою консультацією. Лікар огляне малюка і призначить необхідне лікування безпечними та ефективними медикаментами, щоб уникнути ускладнень і госпіталізації.

Лікування ангіни в дитини

Для лікування дітей у разі ангіни педіатри зазвичай обирають антибактеріальну та протимікробну терапію за допомогою спеціальних препаратів. Одним із препаратів, які можна застосовувати в дитини в разі ангіни, є німецький натуральний препарат на основі лікарських рослин — Тонзипрет® від німецької фармацевтичної компанії Біонорика СЕ. Він ефективно зменшує больові відчуття в горлі та пом’якшує запалення, а також має зміцнювальні властивості для імунітету.

До складу препарату Тонзипрет® входять тільки безпечні природні компоненти, які не шкодять здоров’ю маленьких пацієнтів:

 • Лаконос американський вважається ефективною діючою речовиною, оскільки активує імунну систему та підвищує захисні функції слизової оболонки.
 • Стручковий перець. Має знеболювальний і протизапальний ефект завдяки алкалоїдам капсаїцину в плодах.
 • Гваякове дерево. Широко використовується в натуропатії та гомеопатії для лікування запальних процесів порожнини рота й горла. У гваяковому дереві міститься більша кількість активних речовин, які мають виражену протизапальну дію.

І найголовніше, препарат Тонзипрет® практично не спричиняє побічних реакцій і дозволений для лікування запальних процесів горла навіть однорічним малюкам.

Єдине, на що потрібно звернути увагу, — дози та спосіб застосування медикаменту. Для цього ретельно вивчіть інструкцію перед тим, як запропонувати ліки дитині. Крім того, Тонзипрет®, як і будь-які інші лікарські засоби, не може бути альтернативою антибактеріальними препаратами в тому разі, коли вони справді необхідні. Як лікувати ангіну, не забудьте заздалегідь запитати в педіатра, що лікує. Тільки кваліфікований фахівець може підказати правильний план лікування та ефективні препарати в кожному індивідуальному випадку.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я