Червоне горло у дитини: як убезпечити та запобігти ускладненням

Біль у горлі в дитини — це досить підступний симптом. Він може бути як проявом легкого вірусного захворювання, так і ознакою серйозних патологій, які інколи навіть загрожують життю. Просто зараз ми спробуємо розібратися, що саме може стати причиною такого стану, та як діяти батькам.

У дитини запалення горла, що робити

Якщо в малюка болить горло, він найімовірніше поскаржиться щодо цього батькам. Але людині, яка не має медичної освіти, розібратися з причиною такого стану практично неможливо. Ви можете попросити дитину широко відкрити рота і, підсвічуючи ліхтариком, оцінити стан задньої стінки глотки та мигдалин. Якщо під час візуального огляду спостерігається почервоніння, набряк, збільшення мигдаликів до практично повного перекриття глотки, появу на них гнійників або плівок, треба звернутися до лікаря.

Але якщо стан не критичний, а до лікаря є можливість потрапити тільки наступного дня, батькам під силу надати першу допомогу в домашніх умовах, якщо дитину турбує біль у горлі:

 • Слідкуйте, щоб малюк не перенапружував голосові зв’язки.
 • Постарайтеся обмежити контакти дитини з іншими членами сім’ї.
 • Давайте злегка теплу їжу, а також приберіть із раціону жирні, смажені та гострі страви.
 • Пропонуйте багато теплого чаю чи іншого напою — чай із медом, молоко, соки, морси, компоти. Гарячі напої виключіть, адже вони подразнюють слизову й додатково можуть спричинити опіки.
 • Під час підвищення температури понад 38 градусів давайте жарознижувальні засоби, які вам рекомендував ваш педіатр.

У жодному разі не змащуйте глотку засобами, що містять спирт і йод, а також не намагайтеся самостійно забрати наліт або плівки підручними предметами.

Полегшити стан можна за допомогою препаратів місцевої дії. Ваш лікар може призначити засіб під назвою Тонзипрет®. У його складі містяться тільки рослинні речовини, тому ви точно не зможете нашкодити своєму малюкові. Якщо сильно болить горло в дитини, ці таблетки знімуть набряк і нададуть анальгетичну дію. Крім того, горло можна полоскати сольовими розчинами або ж відварами лікарських трав, що купленими в аптеці.

Причини запалення горла в дитини

Хворобливе або червоне горло — це всього лише симптом, який може виникати під час потрапляння в організм дітей різних збудників. Уникнути таких ситуацій практично неможливо, адже більшість інфекційних хвороб передаються повітряно-крапельним шляхом від однієї людини до іншої. Діти контактують одне з одним у дитячому садку та школі, користуються спільними іграшками. Саме тому всілякі ГРВІ, як би того не хотілося батькам, це звичайна річ у дитячому віці.

Причина запалення горла — це інфекція або алергічне подразнення. Що це саме — має визначити лікар для того, щоб підібрати ефективне лікування. Перелічимо збудників, які спричиняють такий симптом:

 • Віруси. До них належать аденовірус, коронавірус, віруси грипу, а також Епштейна-Бар, що спричиняє інфекційний мононуклеоз.
 • Бактерії. Найпоширеніші — бета-гемолітичний стрептокок групи А, що призводить до ангіни та скарлатини, а також стафілококи та пневмококи. Ще одне небезпечне захворювання — дифтерія, яка спричинена коринебактерією.
 • Гриби. Найчастіше це представники роду Candida.

Інфекція в горлі в дитини — це етіологічний фактор розвитку захворювання. Але якщо імунітет хороший, він здатний побороти збудника самостійно. А ось якщо в дитини в роті є вогнища хронічної інфекції, вона погано харчується, не займається фізичною активністю, то її організм ослаблений. Перераховані чинники сприяють розвитку патології та посилюють її.

Необхідно пам’ятати, що причиною болю в горлі може стати тривалий плач або крик дитини, а також ушкодження шлунковим соком слизової, що потрапляє під час рефлюксної хвороби. Саме тому під час постановки діагнозу лікар має враховувати всі чинники та ставити батькам всебічні запитання.

Симптоми запалення горла в дітей

Головною ознакою запалення горла в дитини є біль. Але й він може бути різним, тому лікар на прийомі буде його деталізувати: після чого він з’явився, скільки триває, чи є він постійним, чи виникає тільки під час ковтання — усе це дуже важливо для постановки точного діагнозу.

Якщо почервоніло горло в дитини, варто звернути увагу й на наявність інших симптомів:

 • підвищення температури тіла;
 • першіння в горлі, осиплість голосу і його зникнення;
 • кашель і нежить;
 • головний біль;
 • біль у м’язах і суглобах;
 • наявність висипу;
 • біль у правому або лівому підребер’ї.

Важливі дані лікар отримує в процесі огляду дитини, після якого може направити на додаткові дослідження. Якщо в дитини болить горло й температура вища за норму, насамперед лікар огляне рот та глотку. Там він виявить:

 • Нальоти на поверхні мигдалин білого або сірого кольору — характерні для тонзиліту.
 • Міцні плівки сірого кольору, що виходять за межі мигдаликів — свідчать про дифтерію.
 • Наліт сірчистої консистенції — грибкова інфекція.
 • Опуклість у ротоглотці та зміщення язичка в одну зі сторін — можливий паратонзилярний абсцес.

Важливими є й інші симптоми. Наприклад, під час інфекційного мононуклеозу, крім глотки, уражаються лімфатичні вузли в ділянці шиї, а також збільшується печінка та селезінка. Тому після пальпації лікар може направити малюка на УЗД органів черевної порожнини, а також на здачу крові для виявлення антитіл до збудника.

А ось для скарлатини характерною ознакою є дрібний висип по всьому тілу, а також почервоніння обличчя з блідістю носогубного трикутника. Якщо говорити про вірусні тонзиліти, то вони проходять у легшій формі — без значного підвищення температури, з нежиттю і сухим кашлем.

Тонзипрет® у разі запалення горла в дітей

Чим лікувати горло в дітей, щоб не нашкодити? Підхід залежатиме від виявленої причини. Наприклад, тонзиліти, спричинені збудниками ГРВІ, а також інфекційний мононуклеоз, не мають етіотропної терапії. У процесі їх лікування достатньо дотримуватися принципів, перелічених на початку статті. А ось інфекції, спричинені коринебактерією дифтерії або стрептококом, потребують серйознішого підходу з призначенням антибіотиків.

А що можна дитині від горла у 2 роки, щоб полегшити симптоми? Позбавити малюка болю, а також зняти набряк можна за допомогою препарату Тонзипрет® на основі лікарських трав. До його складу входять перець стручковий, лаконос американський і гваякове дерево. Ці речовини мають імуностимулювальний ефект, чинять знеболювальну та протизапальну дії.

Саме тому такі таблетки від горла для дітей 1 року і старше абсолютно безпечні. Вони показані під час гострих і хронічних запалень глотки, гортані та мигдаликів, адже чинять симптоматичну дію і значно полегшують стан дитини. Натуральний склад, висока ефективність і безпека — їхні головні переваги.

Тонзипрет® для дітей — це пігулки, які потрібно розсмоктувати в роті, щоб вони повільно розчинялися і працювали безпосередньо там, де необхідно. Крім того, під час болю в горлі потрібно проводити полоскання сольовими розчинами та дотримуватися гігієни порожнини рота. Комплексний підхід до лікування забезпечить якнайшвидше одужання і позбавить від страждань.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я