Запалення мигдаликів у дітей: які симптоми потребують уваги батьків

Мигдаликами називають ділянки лімфоїдної тканини, що розташовуються в роті та в ділянці носоглотки. Вони є важливим бар’єром, який першим зустрічає хвороботворні мікроорганізми, що вдихаються людиною. Але коли мигдалики запалюються, виникає величезний дискомфорт у дорослих і дітей. Чому виникає тонзиліт, як він проявляється і чим його лікувати — розберемося із цими питаннями докладніше.

Причини запалення мигдаликів у дітей

У значній кількості випадків тонзиліт у дітей спричиняється бета-гемолітичним стрептококом групи А, який небезпечний своїми ускладненнями. Крім того, у разі його потрапляння в організм може розвиватися фарингіт, скарлатина й навіть деякі захворювання шкіри. За відсутності правильного лікування в деяких випадках виникають ускладнення — ревматизм, що вражає суглоби й серце, міокардит, ендокардит, отит, гломерулонефрит.

Але стрептококом етіологія не обмежується. Також тонзиліт спричиняють:

 • інші бактерії — стафілококи, пневмококи;
 • віруси — аденовіруси, ентеровіруси, Епштейна-Барр;
 • гриби роду Candida;
 • спірохета Венсана.

Сказати, чому в дитини запалилися мигдалини, на перший погляд, досить важко. Адже багато захворювань, спричинених бактеріями, грибками або вірусами, мають схожі симптоми.

До сприятливих чинників запалення мигдаликів відносять такі:

 • Переохолодження в дітей — місцеве (під час вживання холодних напоїв та їжі) або загальне.
 • Недостатнє харчування, гіповітаміноз.
 • Стреси та великі фізичні навантаження.
 • Забруднення та загазованість довкілля.

Виникнення хвороби може залежати й від наявності вогнищ хронічної інфекції — у роті та носоглотці. До них належать карієс, аденоїди, гайморит, поліпи. Але й сам тонзиліт може переходити в хронічну форму. У разі зниження імунітету процес поновлюється, лакуни заповнюються гноєм і з’являється характерна для цієї патології клінічна картина.

Хвороба може розвиватися внаслідок природного переохолодження або ж у разі зараження патогенними мікроорганізмами. Відбувається передача від хворої людини до здорової контактним або повітряно-крапельним шляхом. У дітей такий шлях реалізується досить просто, адже вони близько спілкуються в дитячому садочку та школі, користуються спільними іграшками та проводять багато часу в одному приміщенні.

Симптоми запалення мигдаликів у дітей

Ознаки тонзиліту в дітей дуже яскраві, і вони завдають сильного дискомфорту. Батьки відзначать, що малюк став плаксивим, відмовляється від їжі, погано спить і має хворобливий вигляд. У лікарів труднощі з діагностикою часто виникають у тому разі, якщо дитина ще не вміє говорити. Поставити діагноз у такій ситуації фахівець зможе після огляду горла та отримання результатів додаткових досліджень.

У дітей старшого віку можуть виникати такі скарги:

 • загальне нездужання, слабкість і відсутність апетиту;
 • постійний біль у горлі, що посилюється під час ковтання;
 • підйом температури тіла (частіше понад 38 градусів).

Крім того, частим симптомом є першіння в горлі під час запалення мигдалин у дітей, що супроводжується частковою втратою голосу.

На особливу увагу заслуговує поширене дитяче захворювання — інфекційний мононуклеоз, яке провокує вірус Епштейна-Барр. У такому разі крім мигдаликів уражатимуться печінка, селезінка та лімфатичні вузли.

Важливе значення при постановці діагнозу «тонзиліт» має об’єктивна картина, яку лікар помітить під час огляду горла. Тому потрібно зазначити, що за характером змін мигдаликів розрізняють такі різновиди їхнього запалення:

 • катаральне — набряк і почервоніння без утворення нальоту.
 • фолікулярне — гнійники в ділянці фолікулів на поверхні мигдаликів;
 • лакунарне — нальоти в заглибленнях, які називаються лакунами;
 • флегмонозне — поширення процесу на сусідні органи;
 • виразково-некротичне — поява на поверхні мигдаликів поверхневих виразок.

А чи можуть бути запалені мигдалики в дитини без температури? Можуть, якщо причиною тонзиліту буде ГРВІ в легкій формі, а не бактерія. У такому разі біль у горлі буде менш інтенсивним, ніж за бактеріального ураження, а температура — у нормі або субфебрильна. До додаткових симптомів потрібно віднести біль у м’язах, суглобах і головний біль, нежить, а також кашель і захриплість.

Профілактика запалення мигдаликів у дітей

Профілактика запалення гланд у дитини — важливе питання, що турбує кожного з батьків. Адже будь-якому захворюванню легше і краще запобігати, ніж лікувати. Щоб уникнути неприємної патології, потрібно дотримуватися здорового способу життя і стежити за здоров’ям:

 • проходити щорічні профогляди;
 • стежити за гігієною порожнини рота;
 • вчасно лікувати карієс та інші патології зубів;
 • збалансовано харчуватися, вживати фрукти та овочі;
 • більше перебувати на свіжому повітрі та рухатися.

Як бачите, профілактика тонзиліту в дітей спрямована на загальне зміцнення імунітету. Чим витривалішим стане організм, тим менше він буде піддаватися впливу хвороботворних організмів, зокрема збудників ГРВІ. Ви не будете боятися відправляти малюка в дитсадок або школу, де потенційно він зможе заразитися від однолітків.

Інше питання — профілактика запалення мигдалин у дитини, яке перейшло в хронічну форму. У цьому разі мета батьків і фахівців — запобігти частим загостренням. Цього можна досягти завдяки сильному імунітету і всім перерахованим вище принципам.

Крім того, у цьому випадку можуть знадобитися і інші методи:

 • регулярне відвідування ЛОРа (не менше 2 разів на рік);
 • ручне або апаратне промивання мигдалин;
 • застосування місцевих антисептиків;
 • розкриття лакун за допомогою лазера.

Неефективність лікування і тонзиліт, що часто загострюється, можуть стати показаннями для видалення піднебінних мигдалин. Але це крайній захід, тому приймати таке рішення може тільки педіатр.

Тонзипрет® при запаленні мигдаликів у дітей

Запалені мигдалини в дитини — чим лікувати таке захворювання? Зазначимо, що в такій ситуації насамперед потрібно звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу. Якщо, наприклад, тонзиліт має вірусну етіологію, то й лікування буде легшим — спокій, велика кількість рідини, місцеві препарати у вигляді таблеток для розсмоктування.

Якщо лікар візьме мазок із поверхні мигдаликів і там буде виявлено стрептокок, у такому разі обов’язково мають бути призначені антибіотики — пеніциліни або цефалоспорини. У разі запалення гланд у дітей лікування можна проводити вдома. Дитину бажано ізолювати в окремій кімнаті та регулярно її провітрювати.

Найбільша проблема для дитини з тонзилітом — це біль у горлі. Прибрати його можна за допомогою місцевих препаратів, і тим самим полегшити стан. «Тонзипрет®» від компанії «Біонорика СЕ» — це те, чим лікувати тонзиліт у дітей можна з року життя. Це абсолютно натуральний засіб, до складу якого входять тільки рослинні речовини — гваякове дерево, лаконос американський і перець стручковий.

Оскільки «Тонзипрет®» є натуральним препаратом, його можна застосовувати навіть у найменших дітей. Випускається він у вигляді таблеток, які потрібно розсмоктувати в роті. У такому разі на слизову горла чиниться протизапальна і знеболювальна дія, і стан дитини значно поліпшується. Тонзипрет® практично не має побічних ефектів, тому спричиняє величезну довіру в батьків.

І хоч тепер ви знаєте, чим лікувати червоні мигдалини в дитини, ми не рекомендуємо займатися самолікуванням. Звертайтеся до лікаря для кваліфікованої консультації та будьте здорові!

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я