Безпечне та ефективне лікування фарингіту у дітей

Фарингіт у дітей — це гостре респіраторне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом і локалізується в тканинах глотки. Найголовніша причина розвитку цього захворювання в дітей — зниження захисних функцій імунної системи. Адже внаслідок вироблення імунітетом недостатньої кількості клітин, які борються з патологічною інфекцією, організм зазнає атаки вірусів (у переважній більшості випадків) або бактерій. Потрапляючи на слизову горла, вони спричиняють серйозне запалення та інші дискомфортні симптоми.

Гострий фарингіт у дітей: симптоми

Ознаки фарингіту в дітей можуть відрізнятися, оскільки природа інфекції та стан дитини на момент зараження індивідуальні. Але в медицині виділяють найпоширеніші симптоми, які відзначаються в більшості маленьких пацієнтів. Наприклад, для вірусного типу фарингіту властиві:

 • охриплість голосу і зниження його тембру;
 • закладеність носа, як під час застуди;
 • хворобливі відчуття в горлі;
 • подразнення і почервоніння очей;
 • рідше — підвищення температури та діарея.

Якщо захворювання спровоковане бактеріальною флорою, то ознаки фарингіту в дитини можуть відрізнятися. Для такої форми хвороби характерні такі прояви:

 • підвищення температури тіла до 38℃ і вище;
 • сильний біль у горлі, поява гнійників і білих плям нальоту;
 • збільшення лімфовузлів у розмірах;
 • рідше — біль у животі, нудота, набряк язика.

У разі появи таких симптомів рекомендується звернутися до фахівця за кваліфікованою допомогою та визначенням правильного діагнозу. Педіатр проведе огляд і за необхідності направить на лабораторні аналізи, щоб за результатами побачити точну клінічну картину і скласти дієвий план лікування. Якщо після візиту до лікаря стан дитини різко погіршився — температура не збивається, посилюється діарея та присутні інші тривожні прояви — треба негайно викликати швидку допомогу.

У дитини фарингіт: чим лікувати?

Після пройденого обстеження та діагностики лікар визначить, як лікувати фарингіт у дитини. Залежно від природи хвороби тактика терапії відрізнятиметься. Так, наприклад, у разі виявлення патологічної бактеріальної флори педіатри зазвичай призначають антибіотик. Прийом подібних медикаментів під час фарингіту становить до 3–5 днів. Також у разі сильного болю в горлі, лікар може додати в комплексне лікування препарати зі знеболювальними властивостями — льодяники або спреї.

Фарингіт у дітей вірусної природи: як лікувати ефективно? Якщо в діагнозі підтвердиться вірусний тип захворювання, то план матиме приблизно такий вигляд:

 • Прийом знеболювальних препаратів для полегшення болю в горлі на основі діючих речовин ібупрофену або парацетамолу. Вони підходять для малюків від 3 місяців і можуть прийматися по черзі в разі потреби.
 • Полоскання слабким розчином солі. Антисептичні властивості солі дають змогу зняти набряк слизової та знизити больові відчуття.
 • Використання льодяників. Препарати такого формату допомагають позбутися першіння і сухого кашлю, а також посилити дію знеболювальних препаратів. Але варто зазначити, що льодяники протипоказані для дітей віком до 5 років, оскільки під час нападу кашлю або неуважності льодяник може потрапити в дихальні шляхи. Крім того, антисептики в складі пастилок для розсмоктування — неефективні в більшості випадків, оскільки не можуть вплинути на вірус, який знаходиться всередині клітин.

Зазвичай гострий період вірусного захворювання минає через 3–4 дні й симптоми захворювання поступово зникають. За відсутності ускладнень і правильно підібраної терапії імунна система самостійно знищує патологічну мікрофлору без застосування спеціальних противірусних лікарських засобів.

Ліки для лікування фарингіту в дітей

Для вибору медикаментозної терапії педіатри обов’язково звертають увагу на вікову категорію дітей. Залежно від віку дитини лікар визначить найбезпечніші та найефективніші лікарські засоби та порадить ігнорувати певні види. Наприклад:

 • Фарингіт у дитини 1 року. Малюкам такого віку треба ретельно підбирати терапію. Зазвичай педіатри виписують таким крихіткам виключно натуральні засоби на основі компонентів рослинного походження. Вони мають протизапальні та знеболювальні властивості, підвищують ефективність імунного захисту проти збудників і водночас належать до низки безпечних для здоров’я засобів. Подібні медикаменти найчастіше випускаються у форматі крапель, оскільки таблетки однорічній дитині точно буде складно проковтнути. Залежно від стану малюка терапія може проводитися в домашніх умовах або стаціонарі, а також із додаванням муколітичних, жарознижувальних препаратів і антибіотиків.
 • Фарингіт у дітей старшого віку. Для дітей від 2–3 років фармацевтичні компанії розробляють лікарські засоби на основі безпечних натуральних компонентів у форматі крапель і таблеток. Вибір виду медикаменту залежить від можливості дитини приймати таблетовану форму. Якщо малюк не вміє або боїться ковтати таблетку/капсулу, краще вибрати зручні та безпечні краплі. У більшості випадків формат препарату не впливає на його ефективність.

Якщо відвідати лікаря для огляду в перші дні захворювання немає можливості, тоді краще все ж запитати про консультацію онлайн. Самостійний підбір і терапія фарингіту засобами лікування медичного характеру може бути неефективною і призвести до ускладнень хвороби.

Препарати в разі виникнення фарингіту в дітей

Фармацевтичні компанії сьогодні представляють широкий асортимент лікарських препаратів для лікування вірусного й бактеріального фарингіту в дітей. На аптечних полицях представлені, як синтетичні медикаменти, так і натуральні препарати на основі  натуральних, ретельно підібраних лікарських рослин, які безпечні для здоров’я дитини та спричиняють мінімум побічних ефектів.

Саме такий препарат розробила німецька фармацевтична компанія Біонорика СЕ — Тонзипрет® для дітей. Цей лікарський засіб приписується педіатрами за гострих і хронічних форм фарингіту, ларингіту та тонзиліту.

 • Завдяки протизапальній властивості дії препарату зменшує запалення і набряк слизової оболонки ротової порожнини, швидко зменшує біль та інші симптоми фарингіту, що можуть турбувати.
 • Завдяки фітоніринговій технології, за якою розроблено Тонзипрет®, у складі препарату містяться виключно екстракти лікарських рослин. Вони мають комплексну дію для боротьби з гострими інфекціями верхніх дихальних шляхів, і фарингітом зокрема.
 • Препарат містить стандартизовані екстракти перцю стручкового, лаконоса американського і гваякового дерева. Компоненти цих рослин дають змогу зняти хворобливі відчуття та усунути інфекцію без побічних ефектів.

Тонзипрет® випускається в декількох форматах для можливості підібрати найбільш зручний для конкретної вікової категорії дітей. Його обирають більшість педіатрів для лікування фарингіту в малюків від 1 року і старше.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я