Ларингіт у дітей: як допомогти малюкові в разі виникнення болю в горлі

Ларингіт або запалення гортані — це захворювання, яке може виникати в людей будь-якого віку. Але з огляду на анатомічні особливості дихальної системи найбільш схильні до цієї патології діти. Своєчасне виявлення та лікування хвороби дасть змогу уникнути важких ускладнень і позбавить дитину страждань.

Чому з’являється ларингіт у дітей

Перед тим, як розбиратися з причинами, потрібно чітко розуміти, що таке ларингіт у дитини. Почнемо з анатомії. Гортань — це орган дихальної системи, що розташовується між глоткою і трахеєю. У дітей вона вужча й коротша, ніж у дорослих, і має лійкоподібну форму. Хрящі в неї ніжні, а м’язи тонкі, що й робить її більш схильною до зовнішніх впливів. У разі запалення слизової оболонки гортані виникає ларингіт. У дорослих людей це захворювання може виникнути вкрай рідко, а ось малюкам приносить справжні муки.

Необхідно відрізняти причини від сприятливих чинників. Причиною запалення гортані в дитини є збудник. Ним може стати вірус грипу, парагрипу, іншого ГРВІ або ж бактерії. Крім того, часто захворювання спричиняють збудники кору, краснухи або кашлюку. А до інших чинників, що сприяють розвитку патології належать:

 • Тривалий крик або плач, що призводить до перенапруження голосових зв’язок.
 • Вдихання занадто холодного або гарячого повітря.
 • Механічне пошкодження слизової.
 • Загальне переохолодження організму.
 • Вживання холодної їжі або напоїв.
 • Травма шиї або безпосередньо гортані чужорідним тілом.
 • Потрапляння кислоти зі шлунка під час рефлюксної хвороби.

Загальне зниження імунітету робить організм більш схильним до впливу хвороботворних організмів. Як бачите, причини ларингіту в дітей різноманітні, тому це захворювання дуже поширене в цій віковій категорії. Але водночас для малюків воно становить певну небезпеку — інфекція може поширюватися і спричиняти ускладнення. Найчастіші з них — це ларингоспазм (помилковий круп), трахеїт, бронхіт і пневмонія.

Види ларингіту в дітей

Запалення гортані може протікати як у гострій, так і в хронічній формі. Гострий ларингіт у дітей розвивається дуже швидко, триває кілька днів і характеризується яскравими симптомами. У досить великому відсотку випадків він дає ускладнення. Але при правильному лікуванні проходить без залишкових явищ.

Хронічний ларингіт у дітей не виліковується остаточно, і за певних умов загострюється. Призводити до такої ситуації можуть різні причини — неправильне лікування гострої форми, наявність вогнищ хронічної інфекції (риносинусит, карієс, тонзиліт), аномалії органів дихальної системи (викривлена носова перегородка, поліпи).

Запалення гортані також ділиться на типи залежно від морфологічної картини:

 • Катаральне. Катаральний ларингіт у дітей найчастіше виникає на тлі ГРВІ. Слизова набрякає, червоніє, але пошкоджується лише верхній шар.
 • Геморагічний. Таку форму здатний спричинити вірус грипу. Пошкоджуються дрібні судини, тому в ділянці гортані визначаються точкові крововиливи та ерозії, а також під час кашлю може виділятися мокротиння з кров’ю.
 • Стенозуючий. Ця форма має назву «хибний круп», адже схожа на істинний круп, що виникає під час дифтерії. Важка форма, здатна призводити до асфіксії та потребує невідкладної допомоги.
 • Гнійний. Характеризується виникненням поширеного гнійного запалення, яке виходить за межі гортані.

Крім того, існують і такі різновиди, як алергічний та атрофічний ларингіт. Перший виникає під час впливу на слизову специфічних алергенів. А ось точна причина другого до кінця не з’ясована. Проявляється він атрофією слизової оболонки.

Симптоми ларингіту в дітей

Запалення гортані, як і будь-яке інше захворювання, має як загальні, так і характерні тільки для нього симптоми. До неспецифічних проявів належить підвищення температури тіла, слабкість, загальне нездужання та біль у горлі.

До типових ознак ларингіту в дитини належать:

 • Хрипота і зміна тембру голосу.
 • Сухий, нищівний кашель.
 • Біль у горлі під час ковтання і першіння.
 • Утруднене дихання.

У дітей від трьох місяців до двох років може розвиватися серйозне ускладнення, що потребує надання медичної допомоги. Це ларингоспазм або помилковий круп. Слизова гортані сильно набрякає і перекриває дихальні шляхи. У такому разі симптоми ларингіту в дітей стають яскравішими:

 • з’являється характерний «лаючий кашель»;
 • гучне дихання і свистячий звук на вдиху;
 • частішає пульс, шкіра стає блідою.

Розвиток несправжнього крупа проходить у 4 стадії. І якщо спочатку діти активні та збуджені, то на останніх стадіях з’являється різка загальмованість, сонливість, і виникає стан гіпоксії. Можлива втрата свідомості, виникнення судом, що може закінчитися летальним результатом. Симптоми ларингіту в дітей дуже яскраві та завдають їм незручностей, тому завдання батьків — вчасно звернутися до лікаря і почати лікування.

Полегшити симптоми й поліпшити загальний стан здатний Тонзипрет® для дітей. Цей препарат чинить протизапальну та болезаспокійливу дію, а також допомагає імунній системі боротися з інфекцією. Завдяки тому, що до його складу входять лікарські рослини, він безпечний навіть для найменших діток і практично не має побічних ефектів.

Тонзипрет® під час лікування ларингіту в дітей

Чим лікувати ларингіт у дітей, щоб досягти ефекту й запобігти ускладненням? Етіотропну терапію потрібно обирати залежно від причини. Під час бактеріальних ларингітів використовують антибіотики, під час алергічних — антигістамінні, а ось вірусні лікуються тільки симптоматичними препаратами або ж противірусними (ефективні вони тільки в перші дні хвороби).

Необхідно також створити умови, комфортні для хворої дитини:

 • Регулярно провітрювати кімнату і зволожувати повітря.
 • Малюкові потрібно багато пити — чай, компоти, морси, соки.
 • Не можна багато й голосно розмовляти, щоб голосові зв’язки перебували в спокої.
 • Хороший результат дають відхаркувальні засоби.

Крім того, лікар може рекомендувати відхаркувальні засоби та муколітики. А під час сухого непродуктивного й болісного для дитини кашлю призначають протикашльові препарати.

Лікування ларингіту в дитини 1 року, як і сам факт її хвороби, спричиняє стрес у батьків. Тому натуральний препарат Тонзипрет® виробництва компанії Біоніка СЕ — це хороший варіант для мам і тат, які бояться побічних ефектів від медикаментів. До його складу входять лаконос американський, гваякове дерево, перець стручковий, а також допоміжні речовини.

Рослинний склад, безпека і висока ефективність роблять цей препарат важливим у лікуванні запалення гортані. Він знімає набряк слизової, прибирає хворобливі відчуття і першіння під час ковтання, внаслідок чого в дитини покращується дихання і самопочуття.

Детально про те, як лікувати ларингіт у дітей, ви можете дізнатися у свого педіатра. А Тонзипрет® допоможе прибрати гострі симптоми й запобігти погіршенню стану. Випускається він у формі таблеток для розсмоктування та оральних крапель, що дуже зручно для дитини.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я