hero banner children

Як не заразити дитину, коли в сім'ї хворіють?

Хвороба одного із членів сім'ї завжди приносить чимало складнощів, особливо якщо в будинку є маленькі діти. Їхній імунітет ще занадто слабкий, щоб справлятися з бактеріями та вірусами, тому важливо оберігати малюків від зайвих ризиків. Дотримання певних правил може значно знизити ймовірність зараження.

Як не заразити дитину застудою?

Зберегти здоров'я малюка – головне прагнення кожного з батьків. Це вимагає особливої уважності та відповідальності, але саме ці зусилля допомагають створити безпечне та підтримувальне середовище для ніжного дитячого імунітету1. Для його створення потрібно виконати такі нехитрі дії:

  • Регулярно провітрюйте приміщення. При застуді важливо стежити за чистотою повітря, його температурою та вологістю. Спекотна та суха атмосфера сприяє швидкому розмноженню більшості бактерій та вірусів, тому лікарі рекомендують провітрювати кімнату приблизно 10 хвилин щогодини, стежити, щоб температура не підіймалася вище +20–22 °C, а вологість коливалася в межах 55–60 %. Варто зазначити, що при таких показниках у кімнаті буде досить прохолодно, тому варто потурбуватися про комфортний теплий одяг для себе і малюка.
  • Вологе прибирання. Це допоможе позбавлятися інфекцій, які осідають на підлозі та предметах, та підтримувати в кімнаті необхідну вологість.
  • Використовуйте окремий посуд. Важливо ретельно мити тарілки, чашки та столові прилади гарячою водою з миючим засобом після кожного використання.
  • Обробляйте іграшки. Перед тим, як дати їх дитині, ретельно промийте іграшки з милом та гарячою водою, щоб видалити можливі мікроби та бактерії. Особливу увагу приділіть іграшкам, які дитина часто бере до рота.
  • Зміцнення імунітету малюка. Щоб не заразити дитину ГРВІ, важливо дбати про її імунну систему. Забезпечте повноцінне харчування, що включає всі необхідні вітаміни та мінерали, особливо вітаміни C та D. Також сприяють зміцненню імунітету регулярні прогулянки на свіжому повітрі та достатня кількість сну. За рекомендацією лікаря можна використовувати спеціальні вітаміни та рослинні препарати для підтримки здоров'я дитини. Такі заходи допоможуть зменшити ризик захворювання та захистити малюка від інфекцій.

Здоров'я дитини — це основа її майбутнього, та від того, як батьки зможуть організувати правильну атмосферу в сім'ї, залежить, наскільки міцним буде його імунітет протягом усього життя.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Заходи профілактики

Важливо пам'ятати, що багато вірусних захворювань поширюються повітряно-крапельним шляхом та можуть передаватися навколишнім навіть тоді, коли ще немає яскраво виражених симптомів. Ось кілька простих кроків, що допоможуть знизити ризик поширення інфекції2 в сім'ї, де є малюк:

  • Мінімізуйте контакт. Як би це не було складно, краще тимчасово звернутися за допомогою до близьких. Це допоможе не лише захистити дитину, а й прискорить час одужання для батьків: у спокійному середовищі, де хворий може відпочити без навантаження та щоденних справ, організм швидше відновлюється.
  • Дотримуйтесь гігієни. Щоразу, коли ви торкаєтеся до малюка, слід вимити руки. Ця проста дія дозволяє зменшити ризик контакту дитини з мікроорганізмами. Ефективне миття рук повинно займати не менше 20 секунд та бути ретельним: не забувайте про області під нігтями та кільцями. Також не зайве використовувати антибактеріальні засоби: гелі або спреї. Обробляйте ними місця в будинку, яких найчастіше торкаються члени вашої сім'ї: дверні ручки, вимикачі, пульти управління технікою тощо.
  • Носіть маску. Якщо у вас з'явився кашель або чхання, без одноразової захисної маски не обійтися. Вона допоможе зменшити ризик респіраторної передачі. Не забудьте міняти маску кожні дві години, адже на стільки часу розрахована її захисна функція. Через цей час матеріал стає вологим, деформується та перестає ефективно захищати від вірусів та бактерій.

У моменти, коли ви ще почуваєтеся непогано, але у вас вже болить горло або з'явився нежить, варто почати вживати запобіжних заходів. Безумовно, не у кожного є можливість при перших симптомах залишити дитину на другого з батьків або інших членів сім'ї та пережити хворобу далеко від усіх. Саме тому є сенс придивитися до використання безпечних препаратів, які можуть захистити організм та усунути симптоми вже за перших ознак хвороб верхніх дихальних шляхів.

Тонзипрет® від компанії «Біонорика» — рослинний засіб, який має комплексну дію, усуває біль у горлі та зміцнює імунітет. До його складу входять:

  • Лаконос американський — має імуномодулювальну дію: м'яко стимулює імунну систему, допомагаючи організму ефективно боротися з інфекціями.
  • Гваякове дерево — є природним антисептиком, завдяки чому допомагає запобігти поширенню бактерій і вірусів. Додатково має відхаркувальну дію, тому часто використовується для боротьби з мокротою.
  • Перець стручковий — сприяє поліпшенню кровообігу та загальному зміцненню організму, має протизапальні властивості.

Засіб Тонзипрет® випускається у вигляді крапель та у формі таблеток. Ліки допоможуть швидко повернути батьків до активного способу життя, а також запобігти повторному зараженню інфекцією. Разом з іншими профілактичними заходами ліки можуть стати корисним доповненням, особливо в періоди, коли ризик зараження особливо високий.
Однією з переваг препарату є те, що його можна приймати як дорослим, так і дітям віком від 1 року.

Що робити, якщо захворіла мама, що годує?

Грудне молоко для малюка — не просто їжа, а й захист його імунної системи. У молоці містяться важливі антитіла та імуноглобуліни, які допомагають дитині боротися з інфекціями та зміцнювати природну захисну функцію організму. Ці речовини створюють пасивний імунітет, захищаючи малюка від різних хвороб, доки його власна імунна система ще розвивається. Крім того, грудне молоко містить необхідні поживні речовини, вітаміни та мінерали, що забезпечують повноцінне зростання. Завдяки своєму унікальному складу грудне молоко сприяє не тільки фізичному, а й розумовому розвитку малюка, формуючи міцну основу для його здоров'я в майбутньому.

У разі, якщо мама захворіла на застуду або грип, лікарі не рекомендують переривати грудне вигодовування (ГВ)3. Такі хвороби не передаються через грудне молоко, проте, якщо у вас діагностовано серйозні захворювання, такі як туберкульоз або ВІЛ, слід проконсультуватися з лікарем.

Якщо ви годуєте грудьми під час хвороби, зверніть увагу на такі нюанси:

  • Якщо мама приймає ліки протипоказані при ГВ, важливо тимчасово перейти на дитячі суміші. Обов'язково проконсультуйтеся з лікарем щодо безпеки прийому препаратів під час годування.
  • Якщо самопочуття дуже погане, є висока температура, то краще тимчасово зціджуватися та давати малюкові молоко із пляшечки.

Турбота про здоров'я усіх членів сім'ї — ключ до збереження добробуту та спокою в домі. Але в разі серйозних симптомів обов'язково зверніться за медичною допомогою, щоб отримати кваліфіковане лікування та уникнути ускладнень.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Abdullahi N, et al. 2021. Seasonal influenza during pregnancy. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 258:235-239. (PubMed).
2Centers for Disease Control and Prevention. 2019. Key facts about seasonal influenza.
3Centers for Disease Control and Prevention. 2008. Preventing and controlling influenza: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR 57(RR07):1-60. (PubMed).

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я