Лікування тонзиліту у дітей: що потрібно знати батькам?

У медичній практиці тонзилітом називають захворювання носоглотки, яке виникає внаслідок сильного запального процесу і провокується вірусною, бактеріальною або грибковою інфекцією. Локалізується хвороба в одній або обох мигдалинах, вона спричиняє неприємні болісні відчуття в горлі та іншу симптоматику.

За статистикою ВООЗ гострий і хронічний тонзиліт у дітей виникає вдвічі частіше, ніж у дорослих. Тому в нашому матеріалі детально розповімо про те, як вберегтися від захворювання, вчасно розпізнати симптоми та вилікувати хворобу без негативних наслідків для організму дитини.

Причини та симптоми тонзиліту в дітей

Якщо йдеться про головну причину виникнення гострого тонзиліту в дітей різної вікової категорії, то нею може бути зниження імунітету. Таким чином, піднебінні мигдалини, як периферичний орган імунної системи продукує лімфоцити й моноцити для боротьби з інфекцією, що потрапляє в організм. І в разі, якщо захисні функції не справляються, з’являється гострий тонзиліт, іноді гнійного характеру.

Також до інших поширених причин тонзиліту в дітей належать:

 • підвищення розумових або фізичних навантажень і стресів;
 • хронічні запальні процеси в ротовій порожнині або носоглотці;
 • генетична схильність до розвитку подібних захворювань;
 • патології розвитку лімфоїдних тканин або структури мигдалин;
 • імунодефіцит.

Симптоми тонзиліту залежать від виду збудника і ступеня складності перебігу захворювання. Але серед найпоширеніших виділяють таку симптоматику:

У разі виявлення двох або більше симптомів тонзиліту дитині знадобитися консультація та діагностика в лікаря, щоб почати медичне лікування.

Як лікувати тонзиліт дитині?

Лікування в разі тонзиліту в дітей призначається тільки після діагностики та підтвердження діагнозу. Зазвичай для цього педіатр виписує направлення на експрес-тест, який покаже наявність або відсутність бета-гемолітичного стрептокока групи А. А також кілька інших лабораторних аналізів: мікроскопія з забарвленням, бактеріологічний посів, ПЛР-тест.

Якщо діагноз підтвердився, тоді лікар складе дієвий план терапії. Щоб усунути тонзиліт, лікування дитини має бути комплексним і включати як медикаментозну терапію, так і необхідні процедури. Наприклад:

 • прийом антибактеріальних, протигрибкових препаратів, залежно від природи виникнення захворювання;
 • обробку гортані антисептичними, знеболювальними та протизапальними засобами;
 • прийом імуномодуляторів для стимуляції захисної функції організму;
 • прийом медикаментів, які сприяють зняттю запалення слизової та усуненню нальоту на мигдаликах;
 • УФО слизової горла й носових шляхів.

Також до обов’язкових процедур для лікування тонзиліту належить промивання мигдаликів за допомогою безголкового шприца, ультразвукового чищення, вакуумної аспірації, інтратонзилярної лазерної деструкції. Кожен із методів є безпечним для дитини, якщо проводиться лікарем або під наглядом медичних працівників.

Також важливо пам’ятати, що перед тим, як купувати лікарські препарати, потрібно проконсультуватися з фахівцем. Лише лікар-педіатр із вищою медичною освітою може призначити безпечне та дієве лікування.

Запалені мигдалини в дитини: лікування

Щоб підвищити ефективність терапії для усунення причини та симптомів тонзиліту в дітей, педіатри часто роблять акцент на процедурах і лікарських засобах для обробки мигдалин. Адже за такого виду захворювання патологічна флора й запальні процеси локалізуються саме в цьому органі. Щоб вилікувати гострий і хронічний тонзиліти, препарати для лікування та процедури за типом захворювання. Наприклад, змащування мигдалин і лакун антисептиками, йодгліцерином та іншими подібними засобами. Основним ефектом розчинів є не антибактеріальна дія, а протизапальна, заспокійлива та в’яжуча властивість. Вони допомагають зняти гострий біль і нормалізувати вживання їжі та води.

Також для лікування хронічних запальних процесів у мигдаликах підходять такі процедури:

 • Полоскання. Цей метод підходить, щоб усунути гнійні відкладення і пробки, пом’якшити й усунути слизову оболонку глотки, прискорити процес загоєння слизової. Які ліки під час тонзиліту і хронічних запальних процесів у мигдаликах підійдуть для полоскань у домашніх умовах, поговоримо далі. Зазвичай використовують аптечні трави. Наприклад, ромашку, чистотіл, шавлію. Відвар на основі цілющих лікарських рослин здатний зняти неприємні симптоми й запобігти ускладненню захворювання. Але потрібно бути впевненим, що в дитини немає алергічної реакції на ці трави.
 • Пастилки для розсмоктування з антибактеріальною (у разі бактеріального процесу) або протизапальною дією.

Самостійно вводити полоскання або інгаляції в план терапії не варто. Краще порадитися з фахівцем, щоб уникнути небажаних наслідків для організму й посилення перебігу захворювання в дитини.

Який препарат вважається найдієвішим у разі тонзиліту?

Це залежить від збудника захворювання. Якщо тонзиліт виник на тлі респіраторної вірусної інфекції, то антибактеріальні препарати — не призначають. Використовують препарати з протизапальною, загальнозміцнювальною та знеболювальною дією. Інакше кажучи, на перше місце виступає симптоматична терапія. У разі бактеріального характеру запалення — без антибіотиків не обійтися, оскільки це захворювання загрожує розвитком ускладнень.

Сьогодні на аптечних полицях можна знайти великий асортимент лікарських препаратів, які позиціонуються як засоби проти гострих запальних процесів у носоглотці та мигдаликах. Але далеко не всі медикаменти є безпечними та мають мінімальну кількість побічних ефектів, як, наприклад, Тонзипрет® для дітей.

Тонзипрет® для дітей — це лікарський препарат від німецької фармацевтичної компанії Біонорика СЕ, яка спеціалізується на виробництві високоефективних препаратів на рослинній основі вже понад 80 років. Засіб ефективний для боротьби з патологічними запальними процесами в глотці, гортані, мигдалинах, що призначається в разі гострих або хронічних ларингітів, тонзилітів і фарингітів. Формулу препарату створено за фітоніринговою технологією — це метод поєднання природних властивостей цілющих рослин та інноваційних розробок у сфері фармацевтики.

Тонзипрет®, застосування якого в лікуванні тонзиліту можливе навіть у дітей з 1 року життя, створений на основі натуральних компонентів лікарських рослин:

 • Стручковий перець. Завдяки високому вмісту капсаїциноїдів — до 70 % — перець забезпечує тривалий знеболювальний ефект.
 • Лаконос американський. Сапоніни та пектини в діючій речовині стимулюють вироблення Т- і В-лімфоцитів — забезпечують противірусну та імуномодулювальну дію. Таким чином, Тонзипрет® допомагає швидше впоратися із симптомами, які не переростають в ускладнення.
 • Гваякове дерево. Забезпечує протизапальні та знеболювальні властивості завдяки високому вмісту смол, ефірних олій і сапонінів.

Тонзипрет® випускається у формі крапель і таблеток, тому підходить для різної вікової категорії дітей — від 1 року і старше.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я