hero banner children

Як розпізнати фарингіт у дитини: симптоми та діагностика

Хвороба під назвою «фарингіт» завдає дітям жахливого дискомфорту, адже супроводжується болем у горлі, що посилюється під час ковтання. Дитина втрачає апетит, вона стає млявою, не хоче займатися звичними справами й погано спить. Під час тяжкого перебігу, крім задньої стінки глотки, інфекція може поширюватися на сусідні відділи дихальних шляхів і спричиняти ускладнення. Поговоримо про причини цієї патології, її прояви та способи лікування в малюків.

Фарингіт у дітей: причини виникнення захворювання

Фарингіт у дітей — що це за хвороба? Досить часто її плутають із тонзилітом, тому необхідно розібратися, чим вони відрізняються. Фарингітом називають запалення слизової оболонки глотки, а тонзилітом — локальне запалення піднебінних мигдаликів. Ці хвороби здебільшого супроводжуються ринітом, синуситом та іншими патологіями органів дихальної системи.

Причини фарингіту в дітей — це різні хвороботворні мікроорганізми. Найчастіше це збудники ГРВІ (аденовірус, риновірус), віруси грипу, парагрипу, інфекційного мононуклеозу, а також бактерії. Передаються вони повітряно-крапельним або контактним шляхом від однієї людини до іншої. Діти найбільш схильні до зараження, адже вони тісно спілкуються з однолітками в дитячому садку та школі.

Крім того, джерелом хвороби можуть стати й умовно-патогенні мікроби, які в нормі живуть на слизовій дихальних шляхів. Коли імунітет падає або організм втрачає сили з огляду на різні причини, флора, яка раніше мирно жила, активізується і теж починає шкодити людині. В обох випадках для розвитку процесу потрібні ще і сприятливі чинники:

 • Загальне переохолодження або вдихання холодного повітря.
 • Механічне пошкодження глотки чужорідним тілом або твердою їжею.
 • Вдихання загазованого або запиленого повітря.
 • Гіповітаміноз і проблеми з травною системою.
 • Зниження імунітету та алергічні реакції.

Залежно від того, чим було спричинене захворювання в кожному конкретному випадку, ознаки фарингіту в дитини можуть дещо відрізнятися. Тому за появи характерних симптомів необхідно відразу ж звернутися до лікаря.

Він призначить правильне лікування, яке полегшить життя малюкові та позбавить його страждань.

Симптоми фарингіту в дітей

Напевно, кожна людина хоча б раз у житті відчувала біль у горлі. Так ось, це і є основний симптом фарингіту в дитини й  у дорослої людини. На відміну від тонзиліту, за якого дискомфорт у горлі постійний, біль під час запалення глотки виникає саме під час ковтання. Крім того, ця хвороба має й інші прояви:

 • відчуття сухості, першіння та постійне бажання прокашлятися;
 • осиплість голосу;
 • підвищення температури тіла;
 • сухий кашель;
 • збільшення лімфатичних вузлів у ділянці шиї;
 • загальне нездужання, слабкість і млявість.

Біль у горлі посилюється під час вживання занадто гарячої або холодної їжі, що подразнює слизову. Якщо дитина вже вміє говорити, зрозуміти причину її стану набагато легше. Труднощі найчастіше виникають із малюками, які ще не можуть розповісти, що їх турбує. Вони плачуть, відмовляються від їжі, погано сплять і вередують. У такому разі потрібно негайно звернутися до лікаря.

Симптоми фарингіту в дітей — не єдиний критерій встановлення діагнозу. Вони мають підкріплюватися характерними результатами огляду та досліджень. Огляд глотки проводиться за допомогою ліхтарика і шпателя, яким лікар притискає язик. Якщо дитина маленька, ця процедура може спричинити труднощі, тому лікар може попросити батьків потримати дитину на руках. Запалення слизової глотки проявляється її почервонінням, набряком і зміною структури.

Додатково лікар може взяти мазок із глотки для виявлення збудника за допомогою аналізу, або ж рекомендувати здати кров для виявлення антитіл до нього. Про запальну реакцію в організмі розкажуть також зміни в загальному аналізі крові. У процесі діагностики важливо зрозуміти, яку саме природу має фарингіт — вірусну чи бактеріальну. Це допоможе лікарю підібрати ефективне лікування.

Види фарингіту в дітей

Запалення глотки класифікується за перебігом і особливостями пошкодження слизової оболонки. Гострий фарингіт у дитини — це самостійне захворювання, причиною якого найчастіше є інфекційний збудник, а сприятливим фактором може бути, наприклад, локальне переохолодження. Протікає такий стан яскраво і з вираженими симптомами. Він може тривати кілька днів або тиждень, і найчастіше минає безслідно.

Хронічний фарингіт у дітей зазвичай не пов’язаний з інфекцією. Це патологія, що супроводжує дитину, а потім і дорослу людину усе життя. У ній виділяють фази загострення і ремісії, коли немає жодних симптомів. Причиною рецидивів може бути подразнення слизової оболонки холодною або гарячою їжею, тривалий плач або крик, вдихання різних газів.

Залежно від характеру запального процесу фарингіт ділиться на п’ять типів:

 • Катаральний. Катаральний фарингіт у дітей характеризується почервонінням слизової та набряком.
 • Гнійний. Проявляється виникненням гнійних вогнищ, різким підвищенням температури й сильною інтоксикацією.
 • Атрофічний. У такому разі слизова стає дуже тонкою, блідою і сухою, судини її стоншуються.
 • Гіпертрофічний. Характеризується розростанням епітелію і потовщенням бічних валиків.
 • Гранульозний. Гранульозний фарингіт у дітей — це різновид попереднього, але під час такого типу збільшується обсяг лімфоїдної тканини.

Запалення гортані може мати й неінфекційний характер. Сюди належить алергічний, травматичний ларингіт, а також той, що виник унаслідок дії хімічних або фізичних чинників.

Тонзипрет® в лікуванні фарингіту

Лікування фарингіту в дітей має проводитися в домашніх умовах, адже це захворювання не є важким. Насамперед необхідно забезпечити дієту — виключити копчені, солоні, кислі продукти, а також давати малюкові тільки злегка тепле пиття. У разі підйому температури тіла використовувати жарознижувальні засоби, а також проводити інгаляції, призначені лікарем.

Якщо причину запалення виявлено точно, то дітям від фарингіту лікар може призначити етіотропну терапію. Наприклад, під час  хвороби бактеріальної природи (переважно, стрептококової) використовуються антибіотики. А ось вірусні фарингіти найчастіше лікують тільки симптоматично, адже ефективність багатьох противірусних препаратів ще не доведена.

Важливу роль у лікуванні відіграють всілякі місцеві препарати, що прибирають основні прояви патології. Наприклад, Тонзипрет® для дітей від компанії «Біонорика СЕ» — це лікарський засіб, у складі якого містяться компоненти лікарських рослин. Випускається він у формі таблеток для розсмоктування, а також у вигляді оральних крапель. Натуральність, екологічність і висока ефективність цього засобу — основні причини, через які його обирають батьки.

Лікування фарингіту в дитини 1 року можна проводити за допомогою препарату Тонзипрет®, адже він практично не має побічної дії. Він ефективно зменшує біль і дискомфорт у горлі, запалення та допомагає імунній системі дитини впоратися зі збудником.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я