Лікування запалення мигдаликів у дітей: причини та ефективні методи терапії

Мигдалини (гланди) — це орган лімфатичної системи, який складається з лімфоепітеліальної тканини в порожнині рота й носоглотки. Мигдалини захищають організм людини від патологічної мікрофлори, яка потрапляє в організм із їжею або разом з повітрям. Ураження цього органу призводить до зниження загального імунітету та вразливості дорослих і дітей до вірусних, бактеріальних і грибкових інфекцій.

Причини запалення мигдаликів у дітей

До збільшення мигдаликів у дитини можуть призвести збудники різних видів — віруси, бактерії або грибки.

  • Найчастіше запалення тканин мигдаликів провокують віруси: риновірус, аденовірус, респіраторно-синцитіальний вірус, а також збудники грипу, парагрипу, коронавіруси. Рідше до розвитку патологічних процесів у мигдаликах призводять вірус Епштейна-Барра, краснуха, цитомегаловірус, ВІЛ-інфекція.
  • На другому місці — патогенні бактерії. Найпоширенішою патологічною бактерією, яка спричиняє запалення мигдаликів, біль та набряк, вважається стрептокок групи А. Його несвоєчасне виявлення призводить до швидкого розмноження патологічної флори та розвитку гострого тонзиліту в дітей, симптоми якого опишемо в матеріалі далі. Це захворювання, своєю чергою, може стати каталізатором для виникнення ускладнень — хвороб нижніх дихальних шляхів.
  • Якщо запалені мигдалини, причиною може стати активація в організмі грибкової флори, наприклад, грибка роду Candida. Грибковий характер запалення спостерігається під час серйозного імунодефіциту. Таким чином, розвивається кандидозний тонзиліт — захворювання гострого запального характеру, яке вимагає прийому сильних антимікотичних препаратів і корекцію імунного статусу під контролем імунолога для одужання.

Зараження інфекційним збудником — пряма причина розвитку запальних процесів у мигдаликах. Непрямими каталізаторами ураження цього органу може стати запущений карієс, травматизація тканин горла й мигдаликів, сильне зниження імунітету на тлі надмірної перевтоми та стресів.

Щоб уникнути потрапляння вірусів в організм дитини, потрібна якісна профілактика. До методів запобігання зараженню належить зміцнення захисних функцій організму за допомогою імуностимуляторів, загартовування, додавання в раціон вітамінів і мінералів природного походження.

Якщо уникнути потрапляння збудника в організм не вдалося, тоді потрібно звернути увагу на перші симптоми запалення мигдалин і вчасно звернутися до лікаря. Консультація та огляд у фахівця допоможуть отримати ефективний план лікування та запобігти розвиткові ускладнень.

Запалення мигдалин: лікування в дітей

Лікування гланд у дітей призначається лікарем на основі необхідних результатів аналізів і обстежень. Для цього педіатр на первинній консультації проведе очний огляд і збере анамнез. Далі — може дати направлення на лабораторні дослідження для встановлення причини виникнення запалення в тканинах мигдаликів. І тільки потім складе дієвий план терапії, який допоможе позбутися проблеми без ускладнень.

Залежно від природи збудника лікування мигдаликів матиме такий вигляд:

  • Бактеріальний тонзиліт. Якщо лікар підтвердить присутність у тканинах мигдаликів патологічної бактеріальної флори, то найімовірніше випише негайний план лікування антибіотиками. Річ у тім, що гострі респіраторні захворювання бактеріальної природи часто призводять до серйозних ускладнень. У разі несвоєчасної терапії або її повної відсутності хвороба може перейти в гостру фазу і спричинити ускладнення як гнійного (перитонзилярний абсцес), так і ревматичного характеру.
  • Вірусна інфекція. Якщо в дитини великі мигдалини, як лікувати підкаже лікар на основі результатів аналізів. При підтвердженні вірусного збудника рекомендації з лікування включають постільний режим, рясне пиття, полоскання горла, прийом медикаментів для полегшення больових відчуттів, зниження температури та поліпшення загального стану організму. Зазвичай захворювання вірусної природи зникають протягом 7–10 днів без приймання антибіотиків.
  • Грибкове запалення мигдалин. У разі підтвердження грибкової природи запалення гланд лікування в дітей має включати полоскання горла протигрибковими засобами. А також треба додати в терапію прийом протигрибкових лікарських засобів — антимікотиків. Це необхідно для припинення розмноження грибкового збудника й потенційного ураження ним інших тканин і органів. Важливе значення в лікуванні такого виду тонзиліту є імунотерапія в імунолога, оскільки грибковий характер захворювання, хоч і виникає рідно, проте говорить про серйозний імунодефіцит.

Для безпечного лікування запалення мигдаликів у дітей різного віку потрібно обов’язково дотримуватися рекомендацій педіатра або отоларинголога. Оскільки самолікування може призвести до переходу захворювання в хронічну фазу або до загострення запального процесу. Також не варто довіряти сумнівним порадам із мережі та народним засобом, якщо такі викликають недовіру. Це може бути небезпечно для здоров’я дитини.

Тонзипрет® для дітей

Щоб полегшити стан дитини, зняти симптоми й усунути причину захворювання, дітям рекомендується приймати безпечні лікарські препарати на основі натуральних рослинних екстрактів. Одним із таких рослинних лікарських засобів є Тонзипрет® від німецької фармацевтичної компанії Біонорика СЕ.

Тонзипрет® дітям виписується для симптоматичного лікування гострих тонзилітів, ларингітів і фарингітів. Препарат допомагає ефективно зняти запалення мигдалин, усунути больові відчуття в горлі та набряк слизової завдяки натуральним компонентам унікальних рослин. Таким як:

  • перець стручковий чинить болезаспокійливу дію;
  • лаконос американський бореться із запаленням, а також стимулює імунну систему;
  • гваякове дерево прискорює процес загоєння тканин горла.

До складу комплексного гомеопатичного медикаменту також входять сапоніни, флавоноїди, ефірні олії інших цілющих рослин. Такий комплекс речовин забезпечує фармакологічні ефекти: протизапальний, аналгетичний, а також імуностимулювальний.

Формула препарату створена таким чином, що практично не спричиняє побічні реакції дитячого організму. А завдяки зручним лікарським формам — краплі та таблетки — засіб можна підібрати для діток різного віку. Наприклад, однорічній дитині підійдуть краплі, оскільки для малюків такого віку небезпечно приймати таблетований варіант лікарських засобів. Хоча й таблетки від тонзиліту також підходять для дітей від 1 року життя, оскільки вони швидко розпадаються в роті та їхнє застосування також не пов’язане з труднощами. Вибрати вид препарату можуть батьки, зважаючи на всі переваги для дитини або її особливостей.

Перед прийомом будь-яких лікарських засобів, і Тонзипрету® зокрема, краще проконсультуватися з педіатром або вузькопрофільним фахівцем. А також уважно вивчити інструкцію і рекомендації від виробника.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я