У осінньо-весняний період отоларингологи відзначають почастішання скарг на біль у горлі, нежить та підвищення температури як у дітей, так і дорослих. У цей час активізуються гострі респіраторні захворювання, до яких належать ринофарингіт. На відміну від фарингіту, який вражає переважного горла (частина горла, яка розташована за носовою та ротовою порожнинами), ринофарингіт поширюється також на носову порожнину.
Ринофарингіт — це медичний термін, що описує процес запалення носоглотки. Вхідними воротами для збудників, які провокують захворювання, є слизова оболонка очей та носа. У 80-90% випадків хвороба викликається вірусами грипу, парагрипу, риновірусами, ентровірусами, коронірусами, а в 10-20% — бактеріями, зокрема стрептококами. Залежно від збудника інкубаційний період може тривати від кількох годин до п'яти днів.
Розвитку захворювання сприяє низка факторів:
Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом при контакті з інфікованою людиною, через предмети загального користування або при дотику до забруднених поверхонь. Інфікована людина при кашлі, чханні чи розмові виділяє мікроскопічні краплі, що містять збудники, які можуть потрапити до організму здорової людини.
Фахівці виділяють дві форми хвороби: гостру та хронічну.
Якщо ви спостерігаєте в себе симптоми ринофарингіту як у гострій, так і в хронічній формі, бажано обмежити відвідування громадських місць, щоб не заразити навколишніх. За необхідності використання громадського транспорту або відвідування людних місць носіть маску та уникайте тісного контакту з іншими людьми.
Через те, що серед органів дихальної системи немає чіткої межі, віруси, що потрапляють в одну з її частин, часто вражають відразу кілька елементів, викликаючи цілий комплекс симптомів:
Ринофарингіт особливо небезпечний для маленьких дітей, через специфічну будову дихальної системи яких хвороба викликає значний набряк, що ускладнює відтік слизу.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Діагностика ринофарингіту зазвичай проводиться отоларингологом на основі огляду та опитування пацієнта. Лікар збирає анамнез та проводить фізичний огляд, який включає:
Зазвичай, цього достатньо, щоб встановити точний діагноз. У випадку, якщо фахівець підозрює бактеріальну природу захворювання, можуть бути потрібні додаткові лабораторні та інструментальні обстеження для визначення конкретного збудника.
При правильному симптоматичному лікуванні ринофарингіт проходить у середньому протягом тижня. Для полегшення стану фахівці рекомендують застосовувати такі методи:
Часто лікарі призначають рослинні препарати комплексної дії, до яких належить Тонзипрет® від компанії Біонорика. До його складу входять лаконос американський, гваякове дерево та стручковий перець, які в сукупності мають протизапальну, анальгетичну, антибактеріальну та імуномодулюючу дію. Засіб позитивно впливає на зменшення тривалості захворювання.
Препарат випускається у вигляді крапель та таблеток:
Варто зазначити, що препарат можна приймати дітям віком від 1 року. Рекомендоване дозування для дітей різної вікової категорії докладно описано в інструкції.
При некоректному лікуванні хвороба може вражати сусідні тканини та давати серйозні ускладнення у вигляді синуситів (запалення навколоносових пазух), ларингітів (запалення гортані), бронхітів (ураження слизової оболонки бронхів), пневмонії (запалення легенів), отитів (запалення середнього, внутрішнього або зовнішнього вуха). Важливо своєчасно вплинути на вогнище запалення, щоб запобігти перехід ринофарингіту в дорослих та дітей в більш серйозну форму.
Щоб запобігти розвитку захворювання, необхідно проводити такі методи профілактики:
Важливо не забувати про провітрювання приміщення, у якому ви перебуваєте. Не буде зайвим й часте вологе прибирання (найкраще — один раз на день).
Заходи, спрямовані на зміцнення імунітету, також є чудовим захистом від ринофарингіту. До них відносяться раціональне харчування, щоденні прогулянки на свіжому повітрі за різної погоди, а також проходження вакцинації від грипу.
1Fokkens W, Lund V, Hopkins HP, Kern R, Reitsma S, et al. EPOS2020: European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020. Rhinology. 2020;58(Suppl S29):1–464.
2Hoffmans R, Wagemakers A, van Drunen C, Hellings P, Fokkens W. Acute and chronic rhinosinusitis and allergic rhinitis in relation to comorbidity, ethnicity and environment. PloS one. 2018;13:e0192330.
3Turner RB. Epidemiology, pathogenesis and treatment of the common cold. Ann Allergy Asthma Immunol. 1997;78:531–540.